Część wspólna nieruchomości na sprzedaż

elektryk

Remonty, modernizacje, remonty…. i związane z nimi koszty. Niejednokrotnie są one wysokie i mogą spędzać sen z powiek właścicielom mieszkań.

Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu, niestety jednak nie jest możliwe do zrealizowania we wszystkich przypadkach. Chodzi o sprzedaż powierzchni strychowej celem zaadaptowania jej na mieszkalną. Nie dotyczy to każdej nieruchomości, ponieważ nie wszystkie budynki są w tej komfortowej sytuacji i posiadają strych zdatny do takiego przedsięwzięcia.

Decyzję dotyczącą ewentualnego zbycia części wspólnej mogą podjąć, tylko i wyłącznie, wszyscy współwłaściciele nieruchomości, posiadający sto procent udziałów w nieruchomości wspólnej. Uchwała ta bezwzględnie musi mieć formę aktu notarialnego, spisanego w obecności notariusza. Wynika z tego, że w jednym dniu, w jednym miejscu i o jednej godzinie musieliby zebrać się wszyscy właściciele danej nieruchomości. W przypadku niewielkich budynków jest to możliwe, większy kłopot stanowią duże wielomieszkaniowe bloki czy kamienice, w których jest sporo właścicieli, a niektórzy z nich jeszcze dodatkowo wynajmują lokale i jest z nimi utrudniony kontakt. Istnieje jednak możliwość rozwiązania tego problemu – wszyscy współwłaściciele, poprzez zagłosowanie uchwały, udzielają pełnomocnictwa Zarządowi Wspólnoty Mieszkaniowej (wszystkim członkom lub tylko jednemu) do podpisania w ich imieniu przedwstępnej, a następnie ostatecznej umowy notarialnej sprzedaży części nieruchomości wspólnej.

A co z ceną sprzedawanej powierzchni? Dobrze byłoby, gdyby Wspólnota Mieszkaniowa zleciła dokonanie wyceny profesjonalnemu rzeczoznawcy majątkowemu. Osoba taka, w ramach zlecenia, wykona szczegółowe oględziny nieruchomości jako całości oraz oceni stan techniczny sprzedawanej powierzchni, jej aktualne walory oraz nakłady finansowe niezbędne do adaptacji strychu na lokal mieszkalny, a wszystkie swoje wnioski przedstawi w części opisowej operatu szacunkowego. Na podstawie zebranych informacji, w końcowej części dokumentu, uprawiona osoba wskaże szacunkową wartość wolnorynkową         1 m2 wycenianego strychu. Oczywiście o ostatecznej kwocie sprzedażowej – jak zawsze – decydować będą oferenci, chcący wykupić od Wspólnoty strych.

Na współczesnym rynku działają liczne wykwalifikowane firmy, profesjonalnie zajmujące się kupowaniem, adaptacją i dalszą sprzedażą powierzchni strychowych. Najlepiej skorzystać z ich ofert, ponieważ jako doświadczony inwestor świetnie sprawdzają się w załatwianiu wszelkich formalności, także tych związanych ze zmianą wysokości udziałów poszczególnych właścicieli w części wspólnej nieruchomości.

Archiwum

Zapraszamy do sprawdzania nowych wpisów

Zarządca nieruchomości "EM-DE" s.c.

Chcesz skorzystać z usług profesjonalisty w branży kompleksowej obsługi nieruchomości? Zgłoś się do nas - jesteśmy właśnie dla Ciebie!

ZAPRASZAMY:

ul. Floriana Stablewskiego 46/3,
60-2013 Poznañ

poniedziałek - piątek

od 07:30 do 15:30

NAPISZ DO NAS:

biuro@em-de.pl

ZADZWOŃ:

+61-864-18-43

Dotknij, aby odblokować